Бројот на милионери во банките во ЕУ зголемен во 2017 година

Речиси 4.860 вработени во банки во Европската унија во 2017 година заработиле по милион евра што е зголемување за 5,7 отсто на годишно ниво. Тоа е нагласено во извештај на Европската агенција за надзор на банки.

Бројот на тие високи примања, станува збор за директори кои заработуваат барем милион евра годишно, во банки во ЕУ, е зголемен за една третина од 3.427 луѓе во 2010 година на 4.859 во 2017 година.

Речиси три четвртини од тие вработени (73.2 отсто или 3.567 луѓе) живеат во Велика Британија и најголем дел од нив примаат плати во фунти.

Најголем пораст на високи плати во банки има во Норвешка каде бројот на милионери во банките е повеќе од двојно – од 12 луѓе во 2016 година на 25 во 2017 година. И во Германија има зголемување – од 253 луѓе на 390 во 2017 година.

Би можело да ве интересира

Европа е под закана поради топлотен бран

A1on

Утре почнува седмиот Конгрес на педијатри со меѓународно учество во Струмица

A1on

Вајгл: Ќе добиете датум, септември и октомври се близу

Васко Маглешов

Карази: Ако европските земји не го заштитат Иран од санкциите на САД, помалку ќе го почитуваме договорот

A1on

Следната недела „пеколен“ топлотен бран во Европа

A1on

Камалванди: Иран нема да и даде на Европа повеќе време за спас на нуклеарниот договор

A1on