Акција за бесплатно мерење очен притисок во рамки на Светската недела на глауком

Здружението на офталмолозите на Македонија и ЈЗУ Универзитетска клиника за очни болести денеска во Скопје организираат акција за подигнување на свеста за глаукомот во рамки на која ќе бидат извршени бесплатни мерења на очниот притисок на заинтересираните граѓани.

Акцијата ќе се одржи во рамки на одбележувањето на Светската недела на глауком.

Бесплатните мерења на очниот притисок ќе ги вршат мобилни екипи од специјалисти офталмолози и медицински сестри од клиниката.

Би можело да ве интересира

Досега вакцинирани 32.653 лица со МРП вакцина, минатата недела нови 10 заболени

Ана Ололовска

Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза

Ана Ололовска

Во Галичник почнува со работа летната патронажна медицинска служба

Ана Ололовска

Во земјава има вкупно 183 амбулантни возила, просечно стари по 11 години

Ана Ололовска

Увидот ќе ги покаже причините за несреќата кај кумановско Черкезе, институциите подготвени да делуваат

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Николов: Дончев и Филипче да одговорат, дали со нивни амин се празни касата на ФЗОМ и Министерството за здравство?

Ана Ололовска