Ослободена Индонежанката обвинета за учество во убиството на полубратот на Ким Џонг-ун

Индонежанката Сити Аисјах, која беше обвинета дека учествувала во убиството на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам денеска е ослободена од обвинението и пуштена од затворот во Малезија.

– Сити Аисјах е слободна, изјави судијата на Врховниот суд во Шах Алама, Азмин Арифин.

Одлуката за ослободување на Аисјах е донесена откако судијата го прифати барањето на Обвинителството да се откаже од обвинението.

Индонежанката Аисјах и Виетнамката Ти Хуонг беа обвинети на 13 февруари 2017 година дека со гасот ВХ го убија Ким Џонг-нам на аеродром во Куала Лумпур.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја планира да го укине мораториумот за нуклеарни и ракетни проби

ВИДЕО: Земјотрес во Индонезија, штети на островот Бали

Ана Ололовска

Една жртва во земјотресот во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

Ана Ололовска

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

Ана Ололовска