(ВИДЕО) Заев: Наш став е дека треба да остане истиот тим на СЈО

„Дијалогот продолжува, на вечерашната средба се разговараше на две теми – претседателските избори и реформските закони. За сите елементи што се важни за фер избори, ние сме фаворити, и нам ни е важно да бидат изборите кристално чисти“, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, којашто се одржа вечерва во Владата.

Според Заев, ако бара опозицијата ќе бидат обезбедени и дополнителни набљудувачи за претседателските избори во април.

„Не сакаме да дадеме ниту еден аргумент за неправилности пред датумот за преговори во јули.Во делот на реформските закони, за законот за разузнавачките служби вклучени се и НАТО експерти и опозицијата е информирана за тоа.Од утре со работни групи ќе разговараме за законот за СЈО.Ние остануваме на ставот дека овој тим треба да остане. Очекувам да се постигнат услови да се донесе законот консензуално.Не треба да робуваме на рокови, но до крајот на март ние мора да ги изгласаме законите“, рече Заев.

Според него, Обвинителството ќе се бори со корупцијата независно што е лимитирана употребата на „бомбите“.

„Има други материјални докази во процесите, тие не можат да испарат. Се што има почеток има и крај и тоа е не е поврзано со одоброволување на опозицијата“, рече премиерот и додаде:

„Ние имаме различни ставови, опозицијата беше повеќе пати несериозна по некои прашања, а ние ќе направиме се земјата да продолжи во вистинскиот правец. Секој треба да ја носи својата одговорност. Верувам ако нема консензус, да ги решиме со двотретинско мнозинство“.

Заев вели дека со Мицкоски воопшто не разговарале за предвремени избори.

Ана Василевска

Би можело да ве интересира

СДСМ: Државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: На економијата црно и се пишува, откако Заев се самопрогласи за министер за финансии

A1on

СДСМ: Обвинетиот Димовски да одговори за случајот „Топлик” на СЈО и како добил државно земјиште заедно со Хидро Мицкоски

A1on

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

A1on

СДСМ: Расипничкото ВМРО-ДПМНЕ не го разбира концептот за враќање пари кон граѓаните

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов призна одговорност за неуспехот на СДСМ

A1on