Парламентарни избори во Северна Кореја

Милиони гласачи во Северна Кореја, вклучувајќи го и лидерот Ким Џонг Ун, денеска гласаат на парламентарни избори.

Севернокорејците ќе изберат 700 членови на Врховното народно собрание, кое, на хартија, е највисок орган на власт во земјата.

Изборите се одржуваат секоја петта година и, како што наведуваат светските агенции, претставуваат повеќе одобрување или многу ретко неодобрување на кандидатите.

Кандидатите ги избира владејачката Работничка партија на Кореја и неколку помали коалициски партии кои имаат пратенички места во парламентот, но многу малку независност.

Излезноста вообичаено е висока, околу 99 отсто и повеќе, а според законот, право на глас имаат граѓани со наполнети 17 години.

Би можело да ве интересира

Американската разузнавачка служба смета дека Ким не е подготвен за денуклеаризација

A1on

Ким добил писмо со „одлична содржина“ од Трамп

A1on

Си ја заврши посетата на Северна Кореја

A1on

Севернокорејски поранешен дипломат тврди дека за 20 години режимот во Пјонгјанг може да падне

A1on

Си: Се надевам дека Северна Кореја и САД можат да ги продолжат разговорите

A1on

Си Џинпинг во историска дводневна посета на Северна Кореја

A1on