Масакр во стриптиз бар во Мексико, најмалку 15 загинати

Во вооружен напад на стриптиз бар во Мексико, убиени се најмалку 15 лица, а четири се повредени, соопшти тамошното државно обвинителство.

„Петнаесет лица го загубија животот“, изјави за „АФП“, Хуан Хозе Мартинез, портпаролот на обвинителството во земјата.

Според првичните информации, неколку вооружани лица дошле пред барот „Ла плаја“ и отвориле оган врз посетителите и вработените, по што побегнале од местото.

Причините за нападот засега се непознати.

Деновиве во земјата почна голема полициска акција против моќни криминални групи специјализирани за кражба на гориво, но засега не е утврдена поврзаностa со нив.

Мексико лани забележа рекордна стапка на насилство, со 33.341 убиства, што е најголем број од почетокот на водењето на статистиките од 1997 година.

Би можело да ве интересира

Пентагон ќе испрати уште 2.100 војници на границата со Мексико

Ана Ололовска

Мексиканскиот наркобос „Ел Чапо“ осуден на доживотен затвор

Ал Шабаб нападна хотел во Сомалија, загинаа најмалку 12 лица

Татјана Ташкова

Побарана доживотна затворска казна плус 30 години за Ел Чапо

Ана Ололовска

Осуммина туристи загинаа во поплава во Мексико

Апелациски суд во САД: Засега нема користење пари за ѕидот кон Мексико

Ана Ололовска