ВИДЕО: Водени топови и солзавец на улиците во Париз

Во близина на триумфалната капија во Париз попладнево избија судири помеѓу полицијата и учесниците на протестите.

Полицијата употреби солзавец и водени топови врз демонстрантите од кои дел носеа гас маски. Како што претходно јави „АП“, протестниот марш почна кај Триумфалната капија, а планирано е да заврши кај Луксембуршкиот парк, недалеку од зградата на францускиот Сенат.

Протести се случуваат и во други градови во земјата.

Движењето „Жолти елеци“ организираше 17. протест по ред, поради несогласувања со политиката на владата, која ја обвинуваат дека ги фаворизира богатите.

На протестите денеска учествуваа повеќе стотици луѓе.

Иако за овој викенд „Жолти елеци“ најавија поголем број на луѓе на улиците, тенденцијата на намалување на нивниот број продолжува.

Би можело да ве интересира

Оставка на вториот човек на француската Влада

Околу 2.500 кампери евакуирани поради пожар во Франција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Макрон одржа говор на српски: Србија е во нашите срца засекогаш

Ана Ололовска

Инциденти по победата на Алжир: Во Франција уапсени 282 лица

Ана Ололовска

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

Уапсени 152 лица за време на воената парада во Париз