Најмалку четири жртви во бомбашки напад во Могадишу

Најмалку четири лица загинаа, а деветмина се повредени во експлозија на автомобил бомба во главниот град на Сомалија, Могадишу.

Локалната полиција соопшти дека одговорноста за нападот ја презела џихадистичката организација Ал Шабаб.

Автомобилот, полн со експлозив, експлодирал во близина на ресторан, кој пак се наоѓал до безбедносен пункт и не многу далеку од претседателскиот дворец, прецизира полицијата.

Би можело да ве интересира

Во нападот на Ал Шабаб загинаа 26 лица, меѓу кои и странски државјани

Ана Ололовска

Ал Шабаб нападна хотел во Сомалија, загинаа најмалку 12 лица

Татјана Ташкова

Најмалку 11 загинати во два бомбашки напади во Сомалија

Ана Ололовска

„Спасете ги децата“: Повеќе од милион деца во Сомалија ќе страдаат од глад поради суша

Ана Ололовска

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Ана Ололовска

Нов американски воздушен напад врз Исламската држава

Татјана Ташкова