Студентите по новинарство и односи со јавност ќе испратат порака за фер претседателска кампања

Студентите по новинарство и односи со јавност денеска од Свечениот амфитеатар на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ ќе испратат порака за фер претседателска кампања преку критички став кон својата професија и нејзината позиција во државава.

Настанот е со цел заокружување на на проектот „Не биди медиумска мета“ во имплементација на Македонскиот институт за европски студии (МИЕС), кој е дел од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“ спроведуван од Фондацијата Метаморфозис и Евротинк – Центар за европски стратегии, а финансиран од Европската Унија.

Би можело да ве интересира

Aкредитирани 320 грчки и странски новинари за изборите во Грција

ЗНМ: Новинарите не смеат да имаат конфликт на интереси

Француските новинари загрижени за нивната слобода на изразување

Ал Џазира Балкан креираше спот кој симболично укажува на глобалните закани на слободата на медиумите

Ана Ололовска

Студенти креираа факултетски распоред на „Станица: Студентска 7.0“

Ана Ололовска

Почна објавувањето на првичните резултати од изборите

Мери Јордановска