ВИДЕО: Шпанските ловци масовно ги убиваат своите кучиња, ги фрлаат во бунари

На десетици илјади ловџиски кучиња во Шпанија им се заканува смрт во агонија, зошто нивните сопственици масовно ги оставаат да изумрат. Причина за тоа е што сезоната на лов е при крај, а кучињата се голем трошок за ловците во останатиот дел од годината.

Поради тоа ловците се решаваат од своите кучиња на многу суров начин со фрлање во бунар со затворање на отворот, за да не можат да побегнат, со ресекување на вратот,  бесење или палење.

За жал ова не е прв пат да се случува вакво нешто. Шпанските здруженија за заштита на животните, проценуваат дека секоја година се убиваат или оставаат до 50 илјади кучиња, пренсе британски „Сан“.

Kate y Caoba en adopciónwww.sosgalgos.com

Posted by SOS GALGOS (oficial) on Петок, 22 февруари 2019

Британската активистка Ана Клементс, која живее во Шпанија, со години води кампања за спас на хртови. Секоја година таа и здружението СОС Галгос од Барселона спасуваат околу 350 отфрлени кучиња.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силна експлозија во рафинерија за нафта во Шпанија

A1on

Протест во Скопје поради труењето на уличните кучиња

Шпанија: Спасени 292 мигранта, меѓу нив и три деца

A1on

Шпанија се приклучи на француско-германскиот проект за борбени авиони

A1on

Први случаи на вирусот Чикунгуња во Шпанија

A1on

Шпанија не се откажува од постапката против Пуџдемон

A1on