Агенција за цивилно воздухопловство на Грција: Во Атина слета МНР на Венецуела по доставениот план за летање

За слетувањето на венецуелскиот владин авион на атинскиот аеродром во саботата, информација објавена од грчката телевизија „Скај“, а за која грчки владини извори коментираа дека причината била снабдување со гориво, со соопштение излезе Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Оттаму објаснуваат дека станува збор за вообичаен лет, со претходно доставен план на летање од Абу Даби за Атина за техничко слетување, а во авионот се наоѓал шефот на венецуелската дипломатија.

– Амбасадата на Венецуела, преку Министерството за надворешни работи побара да биде на располагање ВИП салата на аеродромот за министерот за надворешни работи на нивната земја, Хорхе Ареаса. Во ВИП просторијата беше министерот од Венецуела како што предвидува протоколот сѐ додека да заврши снабдувањето со гориво. Да се напомене дека за време на престојот на странскиот функционер, освен вршителите на должност во амбасадата, во ВИП просторијата немаше други посетители, соопштуваат од Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција.

Паралелно потпаролката на Нова демократија, Мариа Спираки побара од кабинетот на грчкиот премиер Алесис Ципрас да одговорат на четири прашања: зошто била дадена дозвола за слетување кога останатите европски земји одбиле, дали се запознати со обвинувањата на опозицијата во Венецуела дека со конкретниот авион Мадуро нелегално од земјата изнесува злато, пари и роднини на функционери и дали во авионот бил министерот за надворешни работи на Венецуела

– Основното прашање останува: кои се точно односите на Ципрас и Папас со режимот во Венецуела, вели Спираки.

Како што вчера објави МИА, случајот со венецуелскиот владин авион го откри грчката Телевизија „Скај“, вест која предизвика нови несогласувања меѓу власта и опозицијата во Грција. Од Нова демократија побараа објаснувања, а грчки владини извори потврдуваат дека авионот слетал, но за да се снабди со гориво и говорат за теории на заговор.

Според прилогот на „Скај“, во владиниот авион бил министерот за надворешни работи на Венецуела, Хорхе Ареаса кој на атинскиот аеродром остварил и некаква средба.

Би можело да ве интересира

Грчката Влада ги одреди приоритетите во миграциската политика

Волонтери од Црвен крст им делат вода на посетителите во античка Олимпија и Акропол

Ана Ололовска

Опозицијата во Венецуела ги продолжува разговорите на Барбадос

Ана Ололовска

Во Грција вчера регистрирани над 3.500 молњи

Ана Ололовска

Само 7,5% излезност на гласачкото место во Атина каде што вчера повторно се гласаше

Ана Ололовска

Во Грција запленети 100 килограми канабис, уапсени две лица

Ана Ололовска