Две и полгодишно дете почина на Клиниката за детски болести

Две и пол годишно девојче почина на Клиниката за детски болести. Детето било примено во понеделник попладне со знаци за сериозна бактериска инфекција.

„Претходно детето било релативно здраво, со респираторен инфект третирано една недела од страна на матичен лекар.

Дента поради влошување на состојбата е донесено на Клиниката. Примено на оддел за интензивна нега, поставено на респиратор, но и покрај сите преземени тераписки процедури после престој од 12 часа детето почина“, соопштуваат од ЈЗУ Универзитетска Клиника за детски болести.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец загина во сообраќајка во близина на Охрид

Ана Ололовска

Се превртел трактор, загинала сопатничката

Ана Ололовска

Туристка од Холандија пронајдена мртва во хотел во Струга

Ана Ололовска

Загина тракторист кај демиркаписка Корешница

Ана Ололовска