ЕК го поздрави апелот на Макрон за европска ренесанса

Европската комисија го поздрави денеска апелот на францускиот претседател Емануел Макрон за „европска ренесанса“, иако, како што наведе, таа веќе со години работи на многу идеи кои се спомнати од Макрон.

Портпаролката на ЕК, Маргарет Шинас прочита листа на идеи, на кои ЕК и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер работат од 2014 година, меѓу кои се и идеите за погранична гарда и агенција за азил, како и предлозите за безбедност на храната и борбата со климатски промени.

– За европска ренесанса, Франција и ЕК водат иста битка, рече Шинас.

Таа заклучи дека за секој потег, кој бара измени на основачкиот договор, ЕУ мора да одлучи само меѓу државите членки.

Би можело да ве интересира

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

Франција се подготвува за рекордни температури во јуни

A1on

Едно лице потешко повредено на новите блокади на Жолтите елеци

A1on

Тројца загинати и околу 30 повредени во пожар во Париз

A1on

Макрон „ја држи Северна Македонија како заложник“ во обид да присили подлабока ЕУ интеграција

A1on

Макрон: Отфрлени тројца водечки кандидати за претседател на Европската комисија

A1on