Зеленски: Украина треба да преговара со Русија

Комичарот, кој води во украинската кампања за претседателски изори, Владимир Зеленски вели дека Украина треба да преговара со Русија за ставање крај на конфликтот на исток.

Зеленски рече дека ако победи на изборите, негов приоритет ќе биде спасување животи и додаде дека разговорите се единствениот начин да се стави крај на конфликтот на исток од земјата по руското припојување на Крим во 2014 година.

Тој истакна дека ќе ги охрабри САД и Велика Британија да се приклучат на мировните преговори со посредство на Франција и Германија, но, исто така, истакна дека „нема компромис кога станува збор за украинскиот суверенитет” и дека нема „трговија со територии”.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Авион со 112 патници се излизга од писта во Русија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Протест во Москва, опозицијата бара да учествува на избори