Федерер избори финале во Дубаи

Швајцарецот Роџер Федерер ќе игра во финалето на АТП турнирот во Дубаи, ОАЕ, откако вечерва во второто полуфинале со 2-0 го совлада Борна Чориќ.

Во моментов седмиот на АТП ранг листата на хрватскиот тенисер (13 на АТП) му пропушти по двата гема во двата сета.

Мечот траеше еден час и осум минути.

Противник на Федерер во борбата за трофејот ќе биде Гркот Стефанос Циципас.

Наградниот фонд на турнирот во Обединетите Арапски Емирати изнесува 2,74 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Мајката на Ноле работела по 16 часа во ресторан за тој да стане тенисер

Татјана Ташкова

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Бекер: Публиката на Вимблдон да биде свесна за величината на Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го победи Федерер во најдолгото финале на Вимблдон

Татјана Ташкова

Халеп во финалето на Вимблдон постави рекорд во неизнудени грешки