Романија: Бројот на смртни случаи од грип се зголеми на 158

Во Романија од почетокот на сезоната на грип починаа 158 лица, објави денеска Националниот центар за надзор и контрола на заразни болести со Националниот институт за јавно здравје.

Последниот починат е 84-годишен маж од округот Клуж,, на кој му е дијагностициран тип А вирус на грип, јави романската агенција Аџерпрес.

Починатите од грип главно имале здравствени компликации пред болеста или не биле вакцинирани.

Би можело да ве интересира

Јоханис ја нападна романската Влада дека ја игнирира волјата на граѓаните

Ана Ололовска

Внуците да плаќаат дополнителна пензија за возрасните, или в затвор

Татјана Ташкова

Илјадници луѓе учествуваа на парадата на гордоста во Букурешт

Татјана Ташкова

Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Романскиот претседател апелирa молдавските политичари да ја почитуваат демократијата

Папата Франциск во Романија: Треба да си помагаме меѓусебно