Федерер повторно изгуби сет, но се справи со Вердаско во Дубаи

Роџер Федерер изгуби сет во втор дуел по ред на турнирот во Дубаи, но се квалификуваше за четвртфиналето. 37-годишниот Швајцарец ја задржа својата совршена статистика против Фернандо Вердаско, победувајќи го во седми последователен натпревар. Рекордерот по освоени Гранд-слем титули победи со 6:3, 3:6, 6:3.

Федерер почна одлично, направи ран брејк и брзо го зеде првиот сет, губејќи само три поени на свој сервис. Шпанецот успеа да одговори и да го земе вториот дел. Во последниот сет, играта беше еквивалентна до осмиот гем кога Роџер направи брејк, а потоа немаше проблеми да стигне до конечен успех.

Следен ривал на Федерер ќе биде унгарскиот тенисер Мартон Фучович, кој се справи со Јан-Ленард Штруф со 6:4, 6:2.

Би можело да ве интересира

Багдатис ќе се пензионира по „Вимблдон“

A1on

Мареј првпат победи на турнир по враќањето од повредата

A1on

Дел Потро имаше успешна операција на коленото

A1on

Федерер избори финале во Хале

A1on

Чориќ го предаде мечот на турнирот во Хале

A1on

Федерер со драматична победа во Хале

A1on