Во Канада најмногу се почитуваат ЛГБТИ правата, земјава на 83. место

Канада, Португалија и Шведска се земјите каде најмногу се почитуваат геј правата, заклучи берлинскиот „Спартакус Интернешнл Геј Гајд (Spartacus International Gay Guide), организација која пружа совети на ЛГБТИ туристи откако анализираше 197 земји во светот. Според овој индекс, нашата држава се наоѓа на 83. место.

Канада, Португалија и Шведска имаат по 10 бода, а Северна Македонија има -1. Според анализата на организацијата за антидискриминирачката легислатива имаме 0 бодови, брак/цивилно партнерство (0), дозволено посвојување (0), трансродови права (1), еднаква возраст на согласност (1), влијание на религијата (-1), рестрикции за патување на ХИВ лица (0), антигеј закони (-1), забранета хомосексуалност (0), забранета Парада на гордоста (0), непријателски настроено локално население (-1), обвиненија (0), убиства (0), смртни пресуди (0).

Од земјите во регионот, најдобро рангирана е Словенија – на 28. место со шест бода, Босна и Херцеговина и Хрватска на 47. место со два бода, Грција на 57. со еден бод, Албанија, Бугарија, Косово, Црна Гора и Србија на 68. со нула бодови, земјава на 83. со минус еден бод, и Турција на 110. место, со минус четири бода.

 

Би можело да ве интересира

Грција не дава визи дури судот не го смени печатот со „Северна“

Васко Маглешов

Мексико го ратификува новиот Договор за слободна трговија со Канада и САД

A1on

„Си-Ен-Ен”: Закерберг не доаѓа да сведочи во канадскиот Парламент

A1on

Трудо: Канада ќе ја модернизира крајбрежната стража за околу 12 милијарди долари

A1on

Укинувањето на американските царини за челик и алуминиум за Канада и Мексико ги зголеми индексите на азиските берзи

A1on

САД ги укинаа царините за увоз на челик и алуминиум од Канада и Мексико

A1on