Акција за чистење на езерцата во Зоолошката градина

Во Зоолошката градина во Скопје почна вториот дел од операцијата „Чисти езера“.

Како што информираат од зоолошката, од утринава екипи на „Улици и патишта“ и „Водовод и канализација“, заедно со вработените во Зоо Скопје интензивно работат на чистење на езерото, кое не било исчистено повеќе од 13 години.

„Замерките на скопјани беа за езерата и навистина се во право. Чекавме да се подобрат временските услови и веднаш реагиравме. Се надевам во скоро време ќе имаме чисти езера“, изјави директорот Ѓорги Галетановски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО): Трнлив пат на шимпанзото Коко до неговото враќање дома

Мери Јордановска

Емотивна средба по десет години меѓу шимпанзото Коко и неговиот чувар

Мери Јордановска

Промоција на „ЗОО Азбука“ и забава „School’s out” во Зоолошката градина

Ана Ололовска

Лавицата Акети и ему птици- нови жители на Скопје ЗОО

Ана Ололовска

„School’s out” забава во ЗОО Скопје со Стефонатор, ЏП и Денсерс Јунајтед

Ана Ололовска

Во Скопје ЗОО, целосно ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови

Ана Ололовска