САД почнуваат кампања за декриминализација на хомосексуалноста во повеќе земји

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп подготвува глобална кампања за декриминализација на хомосексуланоста во десетина земји каде се уште е противзаконски да се биде хомосексуалец, јави Ен-Би-Си.

– Предизвикува огорченост тоа што во 21 век во повеќе од 70 земји се уште постојат закони кои го криминализираат статусот или однесувањето на представниците од ЛГБТ заедницата, изјави официјално лице кое учествува во кампањата.

Се истакнува дека иницијативата во голем дел е насочена против Иран, кој е „главен геополитички непријател на САД под власт на Трамп“.

Според американската телевизија најверојатен повод за кампањата е неодамнешната смртна казна на млад човек со нетрадиционална сексуална ориентација во Иран.

Иако иницијатор е Вашингон со своите амбасади во Европа, во кампањата треба да се вклучат и Обединети нации, Европска Унија, Организацијата за безбедност и соработка во Европа, како и раководстваа на тие земји каде правата на ЛГБТ заедницата е заштитена.

Идејата за ваква кампањата е на американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел, кој отворено се претставува како хомосексуалец.

Би можело да ве интересира

Ирански владин претставник тврди дека Трамп не го предупредил Техеран

A1on

ВИДЕО: Трамп исфрли свој вработен бидејќи кашлал за време на интервју

A1on

Tрамп утре ќе објави службена кандидатура за втор мандат

A1on

Трамп: Мојата посета на Лондон беше најинтересен настан за кралицата во последниве 25 години

A1on

Се исуши дрвото на пријателството на Трамп и Макрон во Вашингтон

A1on

Борис Џонсон: Му спуштив телефон на Трамп, мислев е шега

A1on