Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако министерството за образование ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Гостивар , Арбен Таравари да именува и разрешува директори на училиштата. За Алијансата за Албанците ваквата одлука е политичка, а Таравари побара премиерот Заев да го разгледа целиот случај.

„Оваа одлука дојде од централната власт, т.е. од партиите ДУИ и СДСМ (иако верувам дека вторава нема голема улога во одлукава). Морам да истакнам дека од страна на нашата општина, и покрај лошите услови нема никаква повреда која води кон ваква флагрантна одлука“, обвини Таравари на „Фејсбук“.

Од СДСМ потврдија дека денеска нема да се одржи средбата Заев-Села, а за утре најавија дека премиерот ќе се сретне со лидерот на Беса , Билал Касами. Претходно Заев се сретна со Ахмети, Тачи и Гаши со кои се договори консултациите да продолжат во партиските органи за тоа кој би можел да биде консензуален претседателски кандидат.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Дураки до Заев: Поднесувам оставка, моето раководење ќе остави траен белег

Кристијан Ландов

Единствена Македонија: Советот на Европа ги признава Македонците во Бугарија, а Заев ги избриша

A1on

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

A1on

Алијанса за Албанците: Заев не покажа смелост да се ослободи од партиските ганстери

A1on

Глас за Македонија бара од Заев веднаш да назначи министер за финансии со врвни квалификации

A1on

Заев: Сите кои кубат коси и мрчат за повратокот на ДДВ, да престанат

Кристијан Ландов