НАСА: Кон Земјата се приближува астероид, но нема опасност

Оваа седмица на Земјата ќе ѝ се приближи астероид, што НАСА првично го означи како „потенцијално опасен“ и го именува „1999 ЦФ-22“, но сега Агенцијата наведува дека нема потреба за паника, бидејќи астероидот ќе мине на „безбедна оддалеченост“ од нашата планета.

– Можеме со сигурност да кажеме дека следните неколку стотици години нема да има опасност големи објекти да ја погодат Земјата, соопшти НАСА.

Астероидот „1999 ЦФ-22“, кој е едeн во дождот астероиди што неделава ќе мине крај Земјата, е 4,5 пати поголем од конструкцијата на популарниот лондонски Биг Бен.

Би можело да ве интересира

Сонцето, Земјата и Јупитер се во линија

A1on

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

A1on

НАСА: Овозможени туристички посети на Меѓународната вселенска станица

A1on

ВИДЕО: Жестоки соларни бури што ѝ се закануваат на Земјата

A1on

„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

A1on

Советник на НАСА задолжен за стратегија за слетување на Месечината поднесе оставка

A1on