ВИДЕО: Бентли го претстави својот најбрз теренец досега

Компанијата Бентли го најави новиот брзински модел – Бентајга Спид, и според автопроизводителот, ова е најбрзиот теренец на светот.

Максималната брзина на автомобилот е 306 километри на час. За споредба, кај Ламборџини Урус, кој досега се сметаше за најбрзо теренско возило, тој параметар изнесува 305 километри на час.

Бентајга Спид својата премиера ќе ја има на Меѓународниот автосалон во Женева, каде компанијата ќе го претстави и својот нов спортски модел што засега се држи во тајност.

Би можело да ве интересира

Бразил: Откриена фабрика за лажни „ферари“ и „ламборџини“

Ана Ололовска

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стар „бетмобил“ откриен во Украина

Ана Ололовска

Почина таткото на Форд мустангот, Ли Јакока

Ана Ололовска

Фолксваген и Фиат Крајслер се соочуваат со казни поради штетни гасови

Ана Ололовска

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

Ана Ололовска