Русија одговара со реципрочни мерки на санкциите на Вашингтон

Москва ќе разгледа реципрочни мерки како одговор на новите антируски санкции на Вашингтон во зависност од тоа какви ќе бидат, изјави  советникот во Кремљ, Јуриј Ушаков.

Тој оцени дека засега нема изгледи за подобри односи со САД.

– Според мое мислење, работите се доволно лоши и изгледи за подобри односи, не може да се очекуваат. Ќе видиме какви ќе бидат санкциите и потоа ќе одлучиме како да одговориме, изјави тој.

 

Би можело да ве интересира

Илиноис ја легализираше марихуаната

A1on

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on