ВМРО-ДПМНЕ до Костадинов: Економијата две години е на дното 

Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот континуирано се зголемуваат, економијата две години е на дното, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

„500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија. Стандардот на граѓаните откако СДСМ  е на власт не се подобрува, туку се влошува.

Власта нема план како да ја придвижи државата напред. Само минатата година СДСМ ја задолжи Република Македонија за нови скоро половина милијарди евра, без граѓаните да знаат за што и како се потрошени парите кои ќе ги враќаат идните генерации.

Скоро половина милијарда евра нови задолжувања, а реализацијата на капитални инвестиции минатата година беше на очајни 65%, до сега најниско ниво на реализација, што било која влада го имала.

Наместо раст и развој, имаме само стагнација, немeсто розевите бројки од Бихаќка, СДСМ треба да ја погледне реалноста, во која граѓаните секој ден мака мачат како да го преживеат денот“, се наведува во реакцијата на опозицијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски се уште го брани криминалот на Никола Груевски и тоа е единствениот негов фокус и константа

A1on

СДСМ: Лашкоска е симбол на непотизам, ВМРО-ДПМНЕ нема чесни и одговорни личности

A1on

СДСМ: Државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните

A1on

СДСМ: Обвинетиот Димовски да одговори за случајот „Топлик” на СЈО и како добил државно земјиште заедно со Хидро Мицкоски

A1on

СДСМ: Расипничкото ВМРО-ДПМНЕ не го разбира концептот за враќање пари кон граѓаните

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе ниту подобар стандард

A1on