ВИДЕО: Норвешка го поздравува Преспанскиот договор и решавањето на спорот со Грција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за надворешни работи Никола Димитров, во рамките на неговата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со Претседателката на Владата на Кралството Норвешка Ерна Солберг, која од своја страна беше придружувана од министерката за надворешни работи Ине Ериксен Сореиде.

Премиерката Солберг на средбата истакна дека Норвешка уште еднаш силно го поздравува Договорот од Преспа и решавањето на спорот со Грција, како важен момент за процесите за вклучување на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ.

Претседателката на норвешката влада му посака добредојде на премиерот Заев и на нашата земја во НАТО, каде што нашата земја веќе го зазеде своето место веднаш до Норвешка и каде што ќе го помине периодот на ратификација на Протоколот за пристапување како поканета земја членка, по што ќе го добие статусот на полноправна членка со право на глас во сите работни тела на Алијансата.

Норвешка во Република Северна Македонија гледа како на земја сојузник, и е подготвена да ја продолжи својата поддршка бидејќи смета дека нашата држава сериозно придонесува во европската агенда и е сериозно посветена на отворање на поглавјата за преговори со ЕУ.

Би можело да ве интересира

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

A1on

Дураки до Заев: Поднесувам оставка, моето раководење ќе остави траен белег

Кристијан Ландов

Единствена Македонија: Советот на Европа ги признава Македонците во Бугарија, а Заев ги избриша

A1on

Шекеринска: Често се случува премиери да извршуваат и министерска функција кога сакаат да стават акцент на одредени прашања

A1on

Собранието утре ќе ги гласа предлозите за избор на нови членови на Владата

A1on

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

A1on