Ишингер: Србија и Косово треба да слават успех како Република Северна Македонија и Грција

Што ги спречува Србија и Косово да постигнат договор како што тоа го направија Грција и Република Северна Македонија, праша денеска претседавачот со Минхенската конференција за безбедност, Волфганг Ишингер, кој повеќе пати бил посредник во решавање на косовското прашање, додавајќи дека е тажно бидејќи се уште не се решени клучни прашања.

Ишингер, отварајќи ја панел дискусијата „Безбедноста во Југоисточна Европа: два чекора напред, еден чекор назад“, ги запрашал српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи што ги спречува исто како лидерите на Грција и на Република Северна Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, да ја прослават приказната за успех и зошто е толку тешко да се постигне договор.

– Сакам да пробаме да разбереме зошто е толку тешко да се постигне договор. Што ги отежнува работите од ваша страна, зошто да не го славиме успехот на 2019 година?, праша германскиот дипломат.

Ишингер додаде дека со косовскиот проблем и самиот бил соочен, во текот на својата дипломатска кариера, уште од 1995 година, кога како главен преговарач на германската влада, работел на решавање на судирите во БиХ.

Би можело да ве интересира

Харадинај: Имаме докази дека хуманитарна криза во северно Косово е исценирана

A1on

Косовската Влада го повлече нацрт-законот за финансирање на партиите

A1on

ГРЕКО: Србија нема исполнето ниту една од 17-те препораки на СЕ за борба против корупција

A1on

Грција: Голем недостиг на екипи на Брза помош во туристичките места

A1on

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Нема да се одржи предизборната ТВ дебата на лидерите на грчките политички партии

A1on