Во Институтот за судска медицина се идентификуваат телата на загинатите

Министерот за здравство Венко Филипче од Градската општа болница „8 Септември“ вечерва замина на Институтот за судска медицина каде треба да бидат идентификувани лицата што починаа во тешката сообраќајка кај Карпалак.

Пред да замине Филипче уште еднаш рече дека засега бројката на починати е 13. Од овие лица седум го загубиле животот на местото на несреќата, пет во ГОБ 8 Септември, а едно во Старата градска болница во Скопје.

Четири лица од хоспитализираните се во критична состојба, а сериозна е состојбата и на уште две лица во Ургентниот центар.

– Нови информации околу повредените вечерва нема да има, туку утре сабајле, бидејќи во тек е процесот на лекување, напомена министерот.

Речиси два часа Филипче заедно со вицепремиерите Оливер Спасовски и Бујар Османи беше во ГОБ „8 Септемвр“ и да ги посети повредените.

Директорот на болницата Христијан Костов вечерва на роднините на повредените им ги соопшти имињата на сите згрижени пациенти. Жалење за несреќата изрази и градоначалникот на Гостивар, Арбен Тарвари според кој повеќето повредени, како што рече, се гостиварци.

Би можело да ве интересира

Возач на мотоцикл и велосипедист потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Тешко повреден мотоциклист од скопско Стајковци

Ана Ололовска

Тешко повредено 17-годишно момче во сообраќајка во Прилепско

Ана Ололовска

Скопјанец тешко повреден откако излетал од патот кај наплатната станица Миладиновци

Ана Ололовска

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска