Рамадани: Косово ќе биде 31-та членка на НАТО

Косовскиот заменик-министер за одбрана, Бурим Рамадани е убеден дека Република Косово ќе биде 31-та членка на НАТО, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рамадани во интервју за „Епока е Ре“ истакна дека за да ја оствари таа цел Владата ќе ги засили политичките и дипломатските напори.

Тој ја отфрла можноста таксата од 100 отсто што ја воведе Владата на Рамуш Харадинај на увозот од Србија и од Босна и Херцеговина, на што се спротивстави официјален Вашингтон, да влијае врз добрите односи на Безбедносните сили на Косово (ФСК) со САД.

„Тие две работи не се меѓусебно поврзани. Специјалното стратешко партнерство со САД не е ад-хок, туку е цврсто и опстојно“, изјави Рамадани за приштинскиот весник.

 

 

Би можело да ве интересира

Пацоли во Вашингтон на форум за верските слободи

Ана Ололовска

Харадинај го поздрави изборот на Фон дер Лајен на чело на Европската комисија

Ана Ололовска

Весели: Ја поддржувам идејата за суспензија на таксите

Ана Ололовска

Харадинај: Ние сме подготвени за дијалог во рамки на постојните граници

НАТО: САД имаат околу 150 атомски бомби во Европа

Ана Ололовска

Пацоли повторно најавува забрана за посета на српски претставници на Косово