Турската крајбрежна стража спаси 69 мигранти во Егејско Море

Турската крејбрежна стража спаси 69 илегални имигранти, меѓу кои и 36 деца, во близина на брагот на Егејското Море.

Бродот кој превезувал мигранти се преврти по дефект на моторот во близина на туристичкиот град Кушадаси. Бродот почнал да тоне кога се приближила крајбрежната стража. Илегалните мигранти се обидувале да стасаат до грчкиот остров Самос.

Од почетокот на годинава, 1.061 мигрант се обиделе да стасаат до грчките острови преку Турција, што претставува намалување на бројката од 2.191 мигрант во истиот перид лани, покажуваат податоците на турската крајбрежна стража.

 

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Ракетниот систем С-400 ќе биде активиран до почетокот на следната година

Ана Ололовска

Турција: Одлуките на ЕУ нема да влијаат на Анкара

Ана Ололовска

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија

Санкции од Вашингтон против Турција по годишнината од пучот

Шаленберг најави санкции на ЕУ против Турција

Ана Ололовска

Чавушоглу во официјална посета на Скопје

Ана Ололовска