Инфективна клиника: Уште седум нови случаи со морбили

Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа.

Од нив три се задржани на лекување на Клиниката и тоа една 32-годишна пациентка од Сарај, едно дете на возраст од една и пол година од Кисела Вода и уште едно дете на возраст од една и пол година од Чаир. Сите биле невакцинирани.

Четворица од заболените се амбулантски прегледани и се пуштени на домашно лекување

На Клиниката има 26 пациенти од кои четворица се возрасни, 22 се деца од кои најголем број се на возраст од една и под една година.

Би можело да ве интересира

Досега вакцинирани 32.653 лица со МРП вакцина, минатата недела нови 10 заболени

Ана Ололовска

Регистрирани 105 нови случаи со морбили, досега вакцинирани 27.000 лица низ државата

Ана Ололовска

Д-р Муса: Во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од вкупно 56 на хируршкото одделение

Изминатата недела 134 заболени од морбили, најмногу од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Нема дискриминација во забраната за запишување невакцинирани деца во школо и градинка

Ана Ололовска

Адеми: Децата да се вакцинираат зашто нема да ги запишуваат во училиште

Ана Ололовска