Неуспешна аукција на акварели на Хитлер

Пет акварели за кои се смета дека ги насликал нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер во младоста, не беа продадени на аукција во Нирнберг, веројатно поради сомнежите дека можеби се фалсификат.

Почетните цени на „уметничките дела“ се движеа од 19.000 до 45.000 евра, но за нив не стигнала ниедна понуда.

Три дена пред аукцијата што се случи саботата, во аукциската куќа беа запленети 63 слики кои, исто така, му се припишуваат на Хитлер, под сомнеж дека всушност, не се негови.

Се претпоставува дека Хитлер во младоста нацртал околу 2.000 слики.

Би можело да ве интересира

Древна биста на Тутанкамон во „Кристи“ продадена за 4,7 милиони фунти

Ана Ололовска

Во Париз се продава револверот со кој се уби Ван Гог

Ана Ололовска

Дресот на бејзбол легендата Бејб Рут продаден за 5,6 милиони долари

Ана Ололовска

Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари

Ана Ололовска

Шише за бренди од Титаник проидадено на аукција за речиси 88.000 евра

Ана Ололовска

ФБИ ги истражувало наводите за бегство на Хитлер во Аргентина

Ана Ололовска