Валверде: Имавме напорна недела, но не бараме изговори

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, го сподели своето мислење за ремито со Атлетик Билбао во натпреварот од 24. рунда од Примера против Атлетик Билбао.

„Тоа беше тежок натпревар, особено во првото полувреме. Замор? Ако победиш, заморот исчезнува, а ако не победиш, изгледа како пречка. Имавме напорна недела, но не сакаме да даваме изговори. Барселона беше првата минатата недела, останавме на прво место и оваа недела. Имаме предност и ќе продолжиме на лидерското место во шампионатот и следната недела“, изјави Валверде.

Тој за капитенот Лионел Меси рече дека е целосно закрепнат од повредата и без проблем го одигра целиот меч.

„Штом игра, тогаш тој е уверен во себе“, нагласи Валверде.

Би можело да ве интересира

Ван Дајк: Меси е класа, но ќе сториме се за да продолжиме напред

Ван Гал посочи кој е совршен клуб за Де Лихт

Рашфорд и Санчез тренираа пред натпреварот со Барса

Меси двоен стрелец во триумфот на Барселона над Еспањол

Предраг Петровиќ

Претседателот на Барселона: Се подготвуваме за живот без Меси

Шефот на Барса: Дембеле е подобар од Нејмар