Тевдовски на конференцијата „Оданочување, праведност и економски развој“ организирана од ФЕС во Eреван

Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе учествува на конференција на тема „Оданочување, праведност и економски развој“ организирана од германската фондација „Фридрих Еберт Штифунг“, во Ереван, Ерменија.

Министерот Тевдовски, како што соопшти Министерството за финансии, ќе ги презентира македонските искуства во областа на даночната политика. Тој, исто така ќе учествува и на министерскиот панел, на кој ќе се дискутира за можностите за подобрување на даночниот систем на Ерменија. Тевдовски е дел од конференцијата поради визијата за поправедно општество и кредибилното водење на јавните финансии.

Министерот во текот на посетата ќе се сретне со вицепремиерот Мер Григорјан.

Би можело да ве интересира

Како Заев ја ископа законската дупка за да биде и премиер и министер

Новиот извршен директор во СБ Дејвидсе во дводневна посета на земјава

Тевдовски: Со новиот закон за јавни набавки се подобрува вклученоста на малите претпријатија во набавките

„Стандард и пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, со стабилен изглед

ВИДЕО: Економијата на добри патеки, зголемен раст на БДП, намалена стапка на невработеност

Тевдовски: Растот на економијата ќе биде над три проценти