Пакета дебитантскиот гол го посвети на жртвите од пожарот во Фламнего

Новиот играч од средниот ред на Милан, Лукас Пакета во натпреварот од 23 рунда од италијанскиот шампионат против Каљари (3:0) го постигна својот прв гол за „росо-нерите“ .

Екс фудбалерот на Фламенго својот дебитантски погодок за Милан го посвети на жртвите од пожарот во базата на бразилскиот клуб, во кој загинаа 10 лица, меѓу кои имаше шест фудбалери на возраст меѓу 14 и 17 години.

„Денес го постигнав првиот гол за Милан. Јас сонував за тоа играјќи во академијата на Фламенго. Не можам да ги заборавам тие кои ги доживуваа истите чувства“, изјави Пакета.

 

Би можело да ве интересира

Донарума ќе се врзе со Милан до 2024-та за плата од 7 милиони евра годишно

Арапи сакаат да купат дел од Милан

Сандра Бошковска

Пјатек не запира да бележи, Милан врза две победи во Серија „А“

Вицепремиерот на Италија: Добро е што Игуаин си замина, ми се допаѓа Пјатек

Наум Локоски

Пјатек: Ќе дадам се од себе за да го вратам Милан во ЛШ

Наум Локоски

Милан повторно во зоната за ЛШ по победата над Џенова

Наум Локоски