Џафери во официјална посета на Словенија

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од вчера присуствува во официјална посета на Република Словенија.

Во состав на Делегацијата предводена од претседателот на Собранието се и членовите на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Словенија, Фросина Ташевска – Ременски, потпретседател на Собранието на Република Македонија и член на Групата за соработка, Нада Ципушева, претседател на Групата за соработка со Парламентот на Република Словенија и Шпреса Хадри, исто така член на Групата за соработка.

Во рамките на официјалната посета, претседателот на Собранието на Република Македонија ќе се сретне со претседателот на Државниот Збор на Република Словенија, Дејан Жидан, со претседателот на Република Словенија и претседателот на Владата на Република Словенија.

Покрај тоа, ќе се сретне со членовите на Комитетот за надворешна политика, Комитетот за ЕУ работи, Комитетот за одбрана, Групата на пријателство со Република Македонија и со министерот за надворешни работи на Република Словенија.

Во Програмата за посета е предвидено и обраќање пред пратениците на Државниот Збор и средба со координаторите на пратеничките групи. Посетата како што најавија од кабинетот на претседателот ќе заврши утре.

Би можело да ве интересира

Еден оди, 12 води, Талат Џафери во Кина

A1on

Талат Џафери во одбрана на службеничката: „Секој има право на дополнителен приход“

A1ON

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

A1on

Џафери и Ципрас се заложија за формирање група на пријателство во грчкиот парламент

A1on

Џафери-Рикер: Очекуваме земјата да стане 30-та членка на Алијансата до крајот на оваа или почетокот на следната година

Sandra Boshkovska

ВИДЕО: Талат Џафери за дел од црногорските пратеници бил терорист

A1on