Македонија и Косово ќе потпишат меморандум за соработка во енергетиката

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска ќе прими делегација од Република Косово предводена од министерот за економски развој, Валдрин Лука.

Бектеши и Лука според најавите ќе одржат работен состанок.

По состанокот како што информираа, двајцата министри ќе потпишат и Меморандум за разбирање во енергетскиот сектор меѓу двете министерства.

Би можело да ве интересира

Компаниите од енергетскиот сектор ќе доставуваат податоци на месечно ниво до РКЕ

Ана Ололовска

Последен ден од МЕФ 2019

Ана Ололовска

Анѓушев: Во наредните две до три години нови 350 мегавати од обновливи извори

Ана Ололовска

Официјално отворање на МЕФ 2019

Ана Ололовска

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

Ана Ололовска

Со бугарска помош до подобра примена на мерките за енергетска ефикасност

Ана Ололовска