(ВИДЕО) Џафери: Не влијаев мојот баџанак да биде дел од Антикорупциската комисија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција, по изборот на членовите на антикорупциската комисија, рече дека немал никакво влијание во однос на изборот на неговиот баџанак Нури Бајрами за член на комисијата и дека нивната релација нема да влијае врз работата на телото.

„Како вашиот колега новинар влезе во тој состав на антикорупциската комисија?“, одговори Џафери со контра прашање упатено до новинарите на нивното прашање како ја коментира одлуката за избор на Бајрами во Државната комисија за борба против корупцијата.

На забелешката на новинарите дека и во минатото имало вакви случаи на баџанаци што биле критикувани во јавноста, како случајот со баџанакот на првиот човек на тајната полиција Сашо Мијалков, Џафери рече дека разликата е што сега, покрај Собранието, и други релеватни институции гласале за избор на Бајрами.

„Разликата е што сега, покрај пратениците, и претставниците на медиумите, невладините организации и народниот правобранител беа вклучени во изборот. При процесот на испитување имаше и претставници на МАНУ. Во тоа е разликата. Какво влијание имам јас во изборот? Во чинот на гласање гласав за листата, а не за поединци“, рече Џафери.

Со 65 гласа „за“ и 10 „воздржани“ избрана е новата антикорупциска комисија.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Антикорупциска: Советникот Усеини не може да добие тендер за уривање дивоградби од Охрид

Кристијан Ландов

ДКСК: Укажувањето до Врховниот суд е да превенира потенцијален судир на интереси кај судии против кои се отворени постапки

(ВИДЕО) Илиевски: Министерот Адеми ме замоли да го забошотам неговото незаконско унапредување

Васко Маглешов

Да се зајакне улогата и заштитата на укажувачите, потребни обуки за примена на Законот

Ана Ололовска

ДКСК ќе ги разгледува случаите со Рашковски и со набавката на авибилети во институциите

Ана Ололовска

Антикорупциска ќе постапува по случајот со Рашкоски

Ана Ололовска