Денеска нов протест против аерозагадувањето

За денеска во 13 часот најавен е протест пред Собранието поради аерозагадувањето.

Зад протестот и оваа сабота, како и претходната, стои Граѓанската иницијатива „Канцерогено општество“.

Кристијан Узунов од Граѓанската иницијатива вчера изјави дека се надева на поголема масовност, со цел на надлежните да им се даде до знаење кои се нивните следни чекори.

„Доколку останат неми и глуви на нашите барања ќе почнеме со порадикални мерки“, најави Узунов.

Тој побара од заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули што сработил изминатата недела, односно од нивниот претходен протест, кога побараа свикување на идна владина седница за загадувањето на воздухот.

Утрово Скопје беше на третото место помеѓу најзагадените градови во светот.

Би можело да ве интересира

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

Ана Ололовска

Југохром не може да работи без филтри

Татјана Ташкова

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера

Акција против аерозагадувањето во Скопје, Кичево и Тетово

Ана Ололовска

Макрадули: Малку се користат сознанијата на науката против аерозагадувањето

Ана Ололовска