Скопје и утрово помеѓу трите најзагадени градови во светот

Утрово Скопје се најде на третото место помеѓу најзагадените градови во светот, според листата на „Ер вижуал“.

Пред нас се само Пекинг и Делхи, додека зад Скопје во првите десет, нема друг град од регионот.

Главниот град со денови е помеѓу најзагадените градови, а по тој повод и оваа сабота пред Собранието во 13 часот ќе има протести против аерозагадувањето.

Би можело да ве интересира

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

Ана Ололовска

Југохром не може да работи без филтри

Татјана Ташкова

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера

Акција против аерозагадувањето во Скопје, Кичево и Тетово

Ана Ололовска

Макрадули: Малку се користат сознанијата на науката против аерозагадувањето

Ана Ололовска