Поради магла намалена видливоста на неколку патни правци низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот, соопштија од Авто мото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ додаваат дека поради појава на магла намалена е видливоста кај Страцин до 50 метри, додека од 50 до 100 метри е намалена видливоста на патниот правец Велес–Скопје на Кула.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, велат од АМСМ и додаваат дека на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се влажни, па поради ниските температури, карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.

Би можело да ве интересира

Крстосницата кај Усје утре затворена за сообраќај поради протест

A1on

Зголемен интензитет на граничните премини Богородица и Табановце, се чека околу 30 минути

A1on

Утре посебен сообраќаен режим поради концертот на Здравко Чолиќ

A1on

Од утре привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“

A1on

Утре посебен сообраќаен режим на „Илинденска“

A1on

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, на граничните премини нема подолги задржувања

A1on