Намалена видливост поради магла на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурни служби на ЈП „Македонијапат“.

Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, до 100 метри на Страцин, од 100 – 150 метри на патниот правец Неготино – Радовиш, до 100 метри на планинскиот превој Ѓавато и до 50 метри на планинскиот превој Плетвар.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и приспособување на брзината кон условите на патот.

Би можело да ве интересира

Крстосницата кај Усје утре затворена за сообраќај поради протест

A1on

Зголемен интензитет на граничните премини Богородица и Табановце, се чека околу 30 минути

A1on

Утре посебен сообраќаен режим поради концертот на Здравко Чолиќ

A1on

Од утре привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“

A1on

Утре посебен сообраќаен режим на „Илинденска“

A1on

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, на граничните премини нема подолги задржувања

A1on