Намалена видливост на Шапка и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Намалена видливост поради магла до 100 метри има на Попова Шапка и 30 до 50 метри на планинскиот превој Стража.

Според ЈП „Македонија пат“, снег врне на Попова Шапка, а поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци е можна појава на поситни одрони.

ЈП „Македонија пат“ апелираме на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Би можело да ве интересира

Крстосницата кај Усје утре затворена за сообраќај поради протест

A1on

Зголемен интензитет на граничните премини Богородица и Табановце, се чека околу 30 минути

A1on

Утре посебен сообраќаен режим поради концертот на Здравко Чолиќ

A1on

Од утре привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“

A1on

Утре посебен сообраќаен режим на „Илинденска“

A1on

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, на граничните премини нема подолги задржувања

A1on