На патиштата остатоци од снег, да се вози внимателно

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан до село Франгово, поради оштетување на коловозот, брзината на движење е ограничена на 40 километри на час.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се влажни, па поради ниските температури, карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.

Би можело да ве интересира

Затворен за сообраќај патот од Драчево кај пругата до село Лисиче

A1on

Крстосницата кај Усје утре затворена за сообраќај поради протест

A1on

Зголемен интензитет на граничните премини Богородица и Табановце, се чека околу 30 минути

A1on

Интензитетот на сообраќајот зголемен, одрони на патот Делчево – Каменица

A1on

Сообраќајот по влажни коловози, можни одрони низ котлините и клисурите

A1on

Состојба на патиштата

A1on