Евакуиран авион во Канада откако патниците се пожалиле на мачнини

Канадските власти денеска соопштија дека петмина патници се префрлени во болница откако им се слошило на аеродромот во Квебек, непосредно пред полетувањето за Форт Лодердејл во американската држава Флорида.

Патниците се пожалиле дека имаат чуство на малаксаност, по што биле повикани пожарникари и авионот е евакуиран.

Аеродромот во Квебек соопшти дека 12 патници се пожалиле на потешкотии, од кои петмина се префрлени во болница со симптоми на повраќање, вртоглавица и печење во очите.

Се уште не е познато кои се причините за ваквите симптоми кај патниците.

Би можело да ве интересира

Авион на „Ер Канада“ принудно слета поради силни турбуленции

Хоспитализирани 46 лица по истекување на гас во хотел во Канада

Ана Ололовска

Земјотрес на канадскиот остров Ванкувер

Ана Ололовска

Филипини на Канада и вратија тони отпад

Ана Ололовска

Кина забрани увоз на месо од Канада

Ана Ололовска

Мексико го ратификува новиот Договор за слободна трговија со Канада и САД

Ана Ололовска