Демократски сојуз: Најостра осуда за нападот на новинарот на Канал 5

„Демократскиот сојуз најостро го осудува нападот на Мирјана Мирчевска Јовановиќ, новинарка на ТВ Канал 5, на која и се нанесени телесни повреди, а повеќе новинари се спречени да ја извршуваат својата професионална работа.

Демократскиот сојуз инсистира на брза и ефикасна реакција на МВР и Јавното обвинителство за целосно расчистување на насилното однесување и преземање законските мерки.

На новинарите мора да им се обезбедат услови за да можат навремено и објективно да ги информираат граѓаните за сите настани“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

ДС: Парламентот да одржи вонредна седница за работата на СЈО

Ана Ололовска

Новинарски имиња во трка за МРТ и АВМУ, здруженијата бараат деблокирање на реформите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски мора да си поднесе оставка, а институциите да покренат кривична постапка

Ќосиќ: „Медиумскиот генералштаб“ на Вучиќ ги контролира таблоидите и речиси сите телевизии во Србија

Блокирана сметката на „1ТВ“

Габриела Димковиќ-Мишевска

МАН: Владата го пушти притисокот врз медиумите на најјако со активирањето и на финансиската полиција