Иванов: Законите за употреба на јазиците и за ратификација на спогодбата од Преспа се противуставно објавени

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од Претседателот на Република Македонија се противуставни, вели во писмената изјава до медиумите претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

– Доцна синоќа имавме можност да го видиме вистинското лице на владината коалиција на СДСМ и ДУИ која себеси се смета за проевропска, вели Иванов.

Со доставувањето на овие два закона во Службен весник, како што посочува Иванов, е прекршен член 75 од Уставот на Република Македонија, додека објавувањето на законите е направено незаконски и претставува основа за кривично гонење.

Според него ова е момент кој ќе покаже дали во Република Македонија постои Уставен суд, дали функционира обвинителството, дали има независно судство и дали постои владеење на правото.

-Се прашувам, дали високите претставници на меѓународната заедница, кои ја поддржуваат оваа владина коалиција, ќе се јават и ќе го поддржат овој начин на донесување на закони? Дали ќе ги поддржат овие преседани, што носатнесогледливи последици и штета по правото и правната држава и дали вакви преседани применуваат во сопствените држави, подвлекува во писмената изјава претседателот Иванов.

Би можело да ве интересира

Османи: Имплементација на законот за јазици висок приоритет на земјата

A1on

Поставен натписот „Претседател на Република Северна Македонија“ на официјалната веб-страница

ВИДЕО: Пендаровски го испрати Иванов од претседателската вила на Водно

A1on

Иванов: Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува

A1on

Иванов побара средства за канцеларии за неговиот иден кабинет

A1on

Мандатот на Иванов истекува в недела, се уште не побарал буџет за идниот кабинет

A1on