Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ.

Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од Договорот за ЕУ, кој ги дефинира условите за излегување од Унијата.

Меј ги преупреди пратениците дека Брегзит ќе биде во опасност доколку не се изгласа договорот за Брегзит.

– Блокирање на Брегзит е поверојатен резултат отколку Британија да ја напушти ЕУ без договор, истакна Меј во британскиот Парламент за време на расправата за договорот што таа го постигна со ЕУ.

Би можело да ве интересира

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

A1on

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

A1on

Сијарто: Одложувањето на почетокот на пристапните преговори беше многу нефер за вашата земја

A1on

Вишеградска група: Северна Македонија секогаш ќе го има нашиот глас и поддршка

A1on

Речиси 900 илјади мигранти во ЕУ чекаат одлука за своите молби за азил

A1on