Лавров: Има уште многу на патот кон мировен договор со Јапонија

Помеѓу Русија и Јапонија постојат значителни точки на несогласување кои стојат на патот за потпишување на мировниот договор помеѓу двете земји и ставање крај на повеќе деценискиот територијален спор, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Тој, по средбата со јапонскиот министер за надворешни работи Таро Коно во Москва, истакна дека е тешко да се очекува напредок во мировните разговори, а Јапонија претходно да не го признае суверенитетот на Москва над Јужните Курилски Острови.

Русија и Јапонија имаат спор, кој трае седум децении за островите познати во Русија како Јужни Курилски Острови, додека во Јапонија како Северна Територија.

Би можело да ве интересира

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

A1on

Русија ќе може да се врати во ПССЕ

A1on

Руски авион повторно слета во Венецуела

A1on

Руска воена вежба против евентуална терористичка закана

A1on

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди Јапонија

A1on