ОПЦВ ќе го додаде Новичок на листата забранети отрови

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе го додаде Новичок, нервен гас од периодот на Советскиот сојуз, на листата забранети отрови.

Таква одлука е усвоена денеска на предлог поднесен од САД, од Холандија и од Канада.

Одлуката е донесена откако со Новичок минатата година беа отруени двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Салсбури, јужна Англија.

Тоа е прва одлука за проширување на листата на ОПЦВ од формирањето во 1997 година, додека 193 земји членки на Органзиацијата имаат 90 денови да поднесат жалба на предлогот за проширувањето на листата на забранети отрови.

Би можело да ве интересира

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

A1on

Русија ќе може да се врати во ПССЕ

A1on

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

A1on

Руски авион повторно слета во Венецуела

A1on

Руска воена вежба против евентуална терористичка закана

A1on